Pályázati felhívás - Önkormányzati tulajdonú lakások bérbeadására Hódmezővásárhelyen

 
2025. május 26.

PÁLYÁZATI HIRDETMÉNY

Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. meghirdeti

BÉRBEADÁSRA

 a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának tulajdonában álló ingatlanait

Cím Komfortfokozat Szobák száma Alapterület (m2) Jogcím jellege Bérleti díj Ft/hó Pályázati díj (Ft) Megtekinthető
Dobó Katalin utca 44/3. komfortos 1+1 42 Szociális 24. 066,- 2025. 06. 03. 09:00 – 09:10 2025. 06. 04. 15:00 – 15:10
Dobó Katalin utca 46/2. komfortos 1+1 42 Szociális 24. 066,- 2025. 06. 03. 09:10 – 09:20 2025. 06. 04. 15:10 – 15:20
Szabadság tér 81. 2/8. komfortos 1 25 Szociális 20. 475,- 2025. 06. 03. 09:30 – 09:45 2025. 06. 04. 15:30 – 15:45

A bérlakások megtekintésére a feltüntetett időpontokban biztosítunk lehetőséget!
(kapcsolattartó telefonszám: +36 30 871 3412)

A pályázókat a pályázati eljárást követően írásban értesítjük!

Bővebb felvilágosítás és Pályázati adatlap a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt., Kossuth tér 1. 13/A. szám alatti ügyfélszolgálatán kérhető vagy letölthető az alábbi URL címről: https://www.hvszzrt.hu/letoltheto_nyomtatvanyok-46

A pályázat benyújtásának határideje és helye:

 Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt.,

Kossuth tér 1. 13/A. szám alatti ügyfélszolgálatán.

A helyreállításra szoruló lakások műszaki állapotáról és a szükséges felújítási munkálatokról felvilágosítást személyesen a felhívásban feltüntetett időpontokban a helyszínen, illetve a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt., Kossuth tér 1. 13/A. szám alatti ügyfélszolgálatán kérhetnek.

Piaci lakások esetében pályázati díjat a megpályázni kívánt ingatlan címének megjelölésével az alábbi bankszámla számra kell megfizetni:
10400559-00032838-00000006 (K&H)

Több megpályázandó ingatlan esetén valamennyi pályázati díj megfizetése szükséges.

A pályázati díj a nyertes pályázó által fizetendő térítési díjba beszámításra kerül, a többi pályázó esetén visszautalásra kerül.

A piaci lakásokra bérleti szerződést a legmagasabb bérleti díjat ajánló pályázóval köti meg a bérbeadó.

A pályázatok nyertesével a Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt. lakásra 6 hónap időtartamra köt bérleti szerződést a 39/2020. (VI.27.)

önkormányzati rendeletben leírtak alapján. Ez alól kivételt a helyreállításra szoruló lakások képeznek, melyek esetén a felek 1 éves határozott időtartamú szerződést kötnek. A piaci alapon kötött lakásbérleti szerződés aláírásának feltétele, hogy a nyertes pályázó az adott ingatlanra vonatkozó 2 havi bérleti díjnak megfelelő összegű óvadékot megfizessen.

Óvadék: legkésőbb a bérleti szerződés létrejöttekor a bérlő által fizetendő, a bérleti szerződésben meghatározott bérleti díj összegének kétszerese. A bérbeadó az óvadék összegét a bérleti szerződés hatálya alatt elkülönítetten kezeli.

A pályázat feltételei a 39/2020. (VI.27.) önkormányzati rendelet alapján

I. fejezet

A lakásbérlet létrejötte

3. A lakáskérelem benyújtásának feltételei

4. § (1) Önkormányzati bérlakásra lakáskérelmet – jogcímtől függetlenül – az nyújthat be, illetve bérleti szerződés azzal a nagykorú személlyel köthető, aki

a) nem rendelkezik önkormányzati lakás bérleti (bérlőtársi) jogával és a kérelem benyújtásakor nincs részben vagy egészben, a tulajdonában, haszonélvezetében beköltözhető lakóingatlan, továbbá nem illeti meg lakóingatlanon (lakrészen) állandó használat joga

b) a leendő bérlő lakóhelye a bérbevételi szándék jelzésekor, valamint az azt közvetlenül megelőző három éven belül folyamatosan Hódmezővásárhelyen volt és

c) Önkormányzati lakáson fennállt bérleti joga öt éven belül nem pénzbeli térítés ellenében vagy nem az Ltv. 25. § alapján történt felmondás miatt szűnt meg.

II. fejezet Szociális helyzet alapján történő elhelyezés

4. Pályáztatás szociális helyzet alapján

5. § (1) A bérbeadó lakást szociális helyzet alapján a pályázó és vele együtt költöző személyek jövedelmi és vagyoni viszonyaira figyelemmel elsősorban pályázati úton adhat bérbe.

(2) Szociális helyzet alapján lakásbérleti szerződéskötésre irányuló pályázatot az a nagykorú európai uniós állampolgár jogosult beadni:

a) aki – közvetlenül a pályázat benyújtását megelőzően – három éves Hódmezővásárhelyi bejelentett lakóhellyel rendelkezik és életvitelszerűen Hódmezővásárhelyen lakik; vagy

b)7 aki Hódmezővásárhelyen – közvetlenül a pályázat benyújtását megelőzően – 3 éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik, illetőleg egyéb kereső tevékenységet folytat és életvitelszerűen Hódmezővásárhelyen lakik és

c)8 a 9. § (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott lakások pályáztatása esetén, egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap 150 %-át eléri, de nem haladja meg a szociális vetítési alap 600 %-át, családban élők esetében az egy főre jutó havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap összegét eléri, de nem haladja meg a szociális vetítési alap 500 %-át, és az ingatlan, ingó, továbbá a vagyoni értékű jogainak együttes forgalmi értéke a szociális vetítési alap ötvenszeresét nem haladja meg. Ingatlantulajdonnal rendelkező pályázó esetében nem kell figyelembe venni az egyeneságbeli felmenő haszonélvezeti jogával terhelt legfeljebb egy ingatlant, ingatlanban fennálló tulajdonrészt, ha azt nem a pályázó használja, és a jogos lakásigény mértékét nem éri el.

d) aki és a vele költöző minden nagykorú, cselekvőképes személy az 6. § (1) bekezdésében meghatározott jövedelmek közül valamelyikkel rendelkezik vagy nappali tagozaton tanulmányokat folytat, és

e) aki a maga és a családja lakhatását önerőből biztosítani nem képes és

f) aki a pályázati feltételeket elfogadja.

(3)9 A hódmezővásárhelyi felsőoktatási intézmény nappali tagozatán eltöltött időt az igénybejelentés elbírálása során úgy kell tekinteni, mintha azt az igénybejelentő munkaviszonyban töltötte volna, feltéve, ha a tanulmányainak befejezését követően folyamatosan Hódmezővásárhely közigazgatási területén végez munkát. Folyamatos munkaviszonynak kell tekinteni, ha a pályázó munkaviszonya megszakadt és ez idő alatt az illetékes hódmezővásárhelyi munkaügyi szervezettel együttműködött vagy vállalkozói tevékenységet folytatott.

(4) A (2) bekezdésben foglalt feltételek teljesülése esetén sem adható bérbe a pályáztatott lakás annak a pályázónak, aki:

a)10 az ország területén bárhol rendelkezik önálló beköltözhető lakástulajdonnal, önálló lakásnak minősülő tulajdoni hányaddal, önkormányzati bérlakással – ide nem értve a szolgálati lakásban történő elhelyezést – illetőleg korábban rendelkezett beköltözhető lakástulajdonnal, önálló lakástulajdonnak minősülő tulajdoni hányaddal, önkormányzati bérlakással, és azt a pályázat benyújtását megelőző 6 éven belül elajándékozta, vagy elidegenítette, illetve a bérletéről térítés ellenében lemondott, bérlőtársi jogviszonyáról lemondott, vagy

b) lakásban bérlőtárs,

c) bérleti jogviszonya vagy tulajdonjoga neki felróható okból szűnt meg,

d) a pályázat benyújtására megállapított határnapig a 18. életévét nem töltötte be kivéve, ha házasságkötéssel nagykorúvá vált,

e) pályázati eljárás során valótlan adatot közöl.

(5) A (4) bekezdés vonatkozásában pályázó alatt a pályázat benyújtóját és a vele együtt költöző személyeket is érteni kell.

(6)11 Házastársak, élettársak pályázatot együttesen nyújthatnak be. A bérbeadáskor történő bérlőtársi jogviszony létesítésének feltétele, hogy a 4. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt feltételeknek nevezettek külön-külön is megfeleljenek.

6. § (1) A pályázó és a vele együtt költöző személyek jövedelmi viszonyai megállapításánál:

a)12 munkaviszonyból, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból, egyes szellemi tevékenységből, mezőgazdasági termelésből, vállalkozásból, ingatlan átruházásából és hasznosításából, ingó dolog és vagyoni értékű jog átruházásából, takarékbetétből, értékpapírból, biztosításból származó nettó jövedelmet;

b)13 társadalombiztosítási ellátásból (egészségbiztosítási ellátás, nyugdíjbiztosítási ellátás),

c) gyermektartásdíjból,

d) álláskeresési támogatásból,

e)14 családi pótlékból, gyermekgondozási támogatásból, anyasági támogatásból,

f) bejelentett alkalmi munkából, kis összegű kifizetésből,

g) rendszeres szociális segélyből, időskorúak járadékából, ápolási díjból

h) ösztöndíjból, alapítványi támogatásból származó jövedelmet, továbbá

i) minden olyan egyéb jövedelmet figyelembe kell venni, amely a személyi jövedelemadóról szóló törvényben jövedelemként meghatározott vagyoni érték, függetlenül attól, hogy adómentesnek vagy adókötelesnek minősül.

(2) A havi nettó jövedelem megállapításakor a pályázat benyújtását megelőző tizenkét hónapra számított – a munkáltató vagy a jövedelmet folyósító más szerv, a szervre irányadó jogszabályban meghatározott módon igazolt – nettó jövedelem és az előző évi adóelszámolással igazolt jövedelem 1/12 részét kell alapul venni.

(3) [2] Amennyiben a pályázó és a vele együtt költöző személyek jövedelme egyéni, vagy társas vállalkozásból ered, annak összegét adóbevallással, vagy a NAV igazolásával vagy nyilatkozattétellel kell bizonyítani.

(4) Jövedelmet csökkentő tényezőként kell figyelembe venni a pályázót vagy házastársát (élettársát) terhelő megfizetett tartásdíj összegét.

(5) Kereső tevékenységnek minősül minden olyan munkavégzéssel járó tevékenység, amelyért díjazás jár. Alkalmi munkavégzés esetén csak a bejelentett alkalmi munka vehető figyelembe. Kereső tevékenységnek minősül továbbá, aki vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, valamint aki gazdasági társaság tevékenységében személyesen közreműködés vagy mellékszolgáltatás keretében történő munkavégzés útján vesz részt és ebből adóköteles jövedelme van.

7. § A pályázat elbírálásakor a vagyoni viszonyok megállapításánál a pályázó és a vele együtt költöző személyek tulajdonában álló forgalomképes társasházrész, üdülő, lakó- és üdülőtelek, tanyás ingatlan, zártkert, mezőgazdasági földterület forgalmi értékét, valamint – a szokásos mértékű felszerelési és berendezési tárgyakon felüli – ingó vagyonnak, továbbá a vagyoni értékű jognak az együttes értékét kell figyelembe venni.

8. § (1) Szociális helyzet alapján történő pályáztatás esetén bérleti szerződés csak olyan lakásra köthető, amelynek nagysága a pályázó jogos lakásigénye mértékét nem haladja meg.

(2) A lakásigény mértékének megállapításánál a pályázót, a vele egy háztartásban élő kiskorú gyermekét, valamint a vele- a pályázat benyújtását megelőző egy év óta – életvitelszerűen együttlakó azon egyéb személyeket kell figyelembe venni, akik a bérbeadó hozzájárulása nélkül fogadhatók a lakásba.

9. § (1) Szociális helyzet alapján történő pályázat

a) helyreállított,

b) helyreállításra szoruló,

c) új, erre a célra létesített, illetve kormányzati támogatással szociális bérlakás céljára vásárolt használt lakásra írható ki.

(2)15 Az (1) bekezdésben meghatározott lakásokra kiírt pályázat nyertese az, aki a pályázati eljárás során a 3. melléklet szerinti sorolási szempontok alapján a legmagasabb pontszámot kapta.

(3) Több lakás egyidejű pályáztatása esetén egy pályázó több lakásra is pályázhat, a megpályázott lakások sorrendjének megjelölésével. A pályázaton ezen sorrend figyelembevételével a pályázó egy lakás bérletét nyerheti el, a többi lakás vonatkozásában a pályázata kizárásra kerül.

(4) A lakás szociális helyzet alapján történő pályázati eljárással az alábbi időtartamra adható bérbe:

a) az (1) bekezdés a) pontjában rögzített lakás esetén fél évi határozott időtartamra,

b) az (1) bekezdés b) pontjában rögzített lakás esetén a 10. § (1) bekezdésben foglaltak szerint,

c) az (1) bekezdés c) pontjában rögzített lakás esetén

ca) ha a pályázó a pályázat benyújtását megelőzően határozatlan idejű bérleti jogviszonnyal rendelkezett, határozatlan időtartamra,

cb) ha a pályázó a pályázat benyújtását megelőzően határozott idejű bérleti jogviszonnyal rendelkezett, akkor a megszüntetett bérleti szerződés szerint még fennálló időtartamra, legfeljebb egy éves határozott időtartamra.

(5) Ha a jogosultság feltételei nem állnak fenn, a bérlő a lakásbérleti szerződés lejáratakor – kártalanítási igény nélkül – elhelyezéséről maga köteles gondoskodni és köteles a lakást helyreállított állapotban a bérbeadónak visszaadni.

10. § (1)16 Helyreállításra szoruló lakás pályáztatása esetén a bérleti szerződés egy éves határozott időtartamra köthető. A jogviszonyt 5 éves határozott időtartamúvá lehet módosítani, ha a bérlő a lakást határidőre helyreállította, lakbér és közüzemi díjtartozása nincs, továbbá a helyreállítási költség és a 4. mellékletben meghatározott térítési díj különbözetének megtérítéséről a bérbeadóval megállapodást kötött.

(2)17 Amennyiben a helyreállítási költség meghaladja a 4. mellékletben meghatározott térítési díjat, úgy a különbözetet a bérbeadó a bérleti díjba köteles beszámítani. A bérbeszámítás időtartama az öt évet nem haladhatja meg. A bérbeadó köteles az öt év eltelte után a fennmaradó különbözetet a bérbeszámítás elteltét követő 15 napon belül a bérlő részére egy összegben megfizetni.

(3)18 Ha a bérlő a pályázatban előírt kötelezettségeit határidőben nem teljesíti, úgy elhelyezésre nem tarthat igényt és a lakást kiürített állapotban, az átadáskori leltárral egyezően köteles bérbeadó részére visszaadni azzal, hogy jogosult a bérbeadó által elfogadott, számlával igazolt és a pályázati kiírásban szereplő munkálatok ellenértékére, valamint a helyreállítási költség és a 4. mellékletben meghatározott térítési díj különbözetének megtérítésére.

(4) A pályázati eljárásra a 55. § rendelkezéseit a speciális elhelyezési feltételek figyelembevételével kell alkalmazni.

(5) A leendő bérlő, vagy együtt költöző családtagja köteles 5. § (4) bekezdés a) pontjának kivételeiben meghatározott lakást legkésőbb a megpályázott lakás bérleti szerződésének megkötésétől számított 30 napon belül bérbeadónak helyreállított állapotban visszaadni. A lakás visszaadási kötelezettség elmulasztása esetén bérbeadó a pályázott lakás bérleti jogviszonyát írásban felmondja.

(6) A 4. §, illetve 5. § alapján bérbeadott lakás bérlője szociális lakbért köteles fizetni.

(7)19 A bérbeadó a tudomására jutást követő hónap első napjától jogosult a bérleti díj emelésre az alábbiak szerint:

a)20 kétszeres mértékben, ha egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem 130000,- Ft és 190000,- Ft közé esik, családban élők esetében az egy főre eső havi nettó jövedelem 112000,- Ft és 171000,- Ft közé esik.

b)21 háromszoros mértékben, ha egyedülálló esetében a havi nettó jövedelem 190001,- Ft és 240000,- Ft közé esik, családban élők esetében az egy főre eső havi nettó jövedelem 171001,- Ft és 240000,- Ft közé esik.

c)22 négyszeres mértékben, ha az egy főre eső havi nettó jövedelem meghaladja a 240000,- Ft-ot.

11. § (1)23 Lakáskérelmet az erre rendszeresített, a bérbeadó honlapján (www.hvszzrt.hu) elérhető nyomtatványon (továbbiakban: pályázati adatlap), az abban felsorolt mellékletek csatolásával lehet benyújtani.

(2)24 A Lakásügyi Tanácsadó Testület állandó jelleggel havonta egy alkalommal, ezenfelül a bérbeadó javaslata alapján eseti jelleggel ülésezik. A lakáskérelmeket és a benyújtott pályázatokat a Lakásügyi Tanácsadó Testület véleményezi és vizsgálja meg. A Lakásügyi Tanácsadó Testület bírálja el a pályázatokat.

(3) Önkormányzati bérlakás határozott időre szóló szerződés alapján, 6 hónapra adható bérbe. Ezen rendelkezés nem vonatkozik a szolgálati jogviszony alapján bérbe adott lakásokra. A 6 hónapos időtartam alól kivételt a Lakásügyi Tanácsadó Testület javaslata alapján a Polgármester tehet. A bérleti szerződés lejártát követően 6 hónappal hosszabbítható meg. A Lakásügyi Tanácsadó Testület véleménye és javaslata alapján a bérleti szerződések 1 évvel is meghosszabbíthatóak.

(4) A bérleti szerződés újból meghosszabbítható, ha a lakásbérleti szerződés lejártakor a bérlő (bérlőtársa) továbbra is megfelel az 5. § (2) bekezdésében foglalt feltételeknek, nem rendelkezik sem lakbér, sem pedig közüzemi díj-tartozással és a szerződéshosszabbítást a Lakásügyi Tanácsadó Testület javasolja.

(5) [4] A bérleti szerződés meghosszabbítását a bérlő köteles legalább a szerződés lejárta előtt 30 naptári nappal kérelmezni és kérelméhez köteles valamennyi közműszolgáltató azon igazolását- miszerint nincs közüzemi díj hátraléka – csatolni.

(6) Az önkormányzati bérlakásokra kötött bérleti szerződésekben, a felek megállapodása alapján kikötött óvadék megfizetésére a Rendelet 23. § (4)-(5) bekezdésében foglalt szabályok az irányadóak.

(7) [5] Abban az esetben, ha a pályázónak, bérlőnek és a vele együtt költöző személyeknek az egy főre jutó havi nettó jövedelme legfeljebb 10%-kal haladja meg az 5. § (2) bekezdés c) pontjában meghatározott felső összeghatárt, a Lakásügyi Tanácsadó Testület méltányossági jogkörében eljárva eltekinthet a kizáró feltétel alkalmazásától.

11. §

(1) Lakáskérelmet az erre rendszeresített nyomtatványon lehet benyújtani. (2) A lakáskérelmeket és a benyújtott pályázatokat szociális bérlakások esetén a Lakásügyi Tanácsadó Testület véleményezi és vizsgálja ki. A Lakásügyi Tanácsadó Testület bírálja el a pályázatokat.